Maciej Osmulski, autor strony o nieczynnej linii Brzeg-Strzelin, informuje o pojawieniu się w Strzelinie… pociągu prowadzonego przez parowóz Ol49.

– Na nowo wróciły wspomnienia i czasy świetności, kiedy to wyjazdem ze Strzelina na Głęboką można było spotkać planowe parowozy – pisze Maciek. – Wprawdzie Ol49 nie prowadził planowo ruchu na tej linii, jednak fakt przejazdu samego parowozu wart jest odnotowania.

Autor strony przypomina również, że ostatni pociąg prowadzony przez parowóz (i w ogóle ostatni planowy pociąg) wyjechał stąd w kierunku Brzegu ponad 22 lata temu.

Zobacz zdjęcia Ol49 w Strzelinie

Zachęcam również do przejrzenia całej strony (zaktualizowanej w maju), a szczególnie działów Historia, Galeria zdjęć, Rozkład jazdy ;-). A jeśli nie wiedzieliście filmu o linii, to myślę, że również warto go zobaczyć.

Dodam, że ten nietypowy w Strzelinie pociąg to Kilof, pociąg specjalny uruchomiony 3 września przez Instytut Rozwoju i Promocji Kolei (projekt Turkol) na trasie z Poznania przez Wrocław, Strzelin i Kłodzko do Wałbrzycha oraz z powrotem przez Jaworzynę Śląską i Wrocław do Poznania.

AO