NTO, 5 maja 2009

Spółka PKP Przewozy Regionalne wprowadziła nową taryfę „Sąsiedzi”.

Na terenie województwa opolskiego obowiązuje ona w 6 pociągach na trasach:

  • Opole – Ostrużna,
  • Nysa – Jesenik
  • Kędzierzyn-Koźle – Ostrawa.

Jadąc z Opola do Czech, za normalny bilet do przygranicznych Głuchołaz zapłacimy 10 zł, zamiast dotychczasowych 11.

Bilet normalny z Kędzierzyna do przygranicznych Chałupek staniał z 10 na 9 zł. Na granicy musimy jednak wykupić drugi bilet według taryfy czeskich kolei, która nie uległa zmianie. Zakup w kasie biletu międzynarodowego od razu do stacji docelowej w Czechach jest całkowicie nieopłacalny, bo kosztuje trzy razy więcej od dwóch biletów „kombinowanych”.

Pociągi relacji Opole – Ostrużna od grudnia ub. roku kursują tylko w soboty i niedziele. Są pomyślane jako dojazd dla narciarzy i turystów w czeskie góry, ale korzysta z nich niewielu pasażerów.

Skład wyrusza z Opola o 7.04, turyści są z powrotem o 19.12. Od grudnia ub. roku udało się skrócić czas jazdy o prawie godzinę (jazda z Opola do przygranicznych Mikulovic trwa niewiele ponad 2 godziny).

Weekendowe pociągi z Jesenika do Nysy i z powrotem oraz stałe połączenie z Ostrawy do Kędzierzyna-Koźla i z powrotem uruchomiono w grudniu ub. roku.

Czeski skład przyjeżdża do Nysy o 9.12, wraca o 13.09. Do Kędzierzyna przyjeżdża o 11.54, a powrotny do Ostrawy wyrusza o 14.05. Na razie z połączeń korzystają głównie Czesi przyjeżdżający do nas na zakupy.

Krzysztof Strauchmann

Źródło: NTO