Raclawice.net, 13 czerwca 2008

W odpowiedzi na rodzącą się w społeczności pogranicza polsko-czeskiego potrzebę ratowania historycznych obiektów świadczących o minionej świetności tych ziem Stowarzyszenie Rozwoju Dorzecza Osobłogi wraz z grupą Odnowa Wsi Racławice Śląskie opracowało projekt organizacji polsko-czeskiej imprezy promocyjno-rekreacyjno-historycznej o charakterze pikniku kolejarskiego pod nazwą „Koleją po pograniczu polsko-czeskim„.

Celem organizacji imprezy jest podwyższenie atrakcyjności turystycznej terenu pogranicza polsko-czeskiego bogatego w unikalne elementy infrastruktury kolejowej, które mogą stać się elementem rozpoznawczym okolicy.

Stowarzyszeniu zależy na przywróceniu społeczeństwu pogranicza świadomości wartości kulturowych, historycznych i tradycji kolejarskich, które miały ogromne znaczenie dla rozwoju gospodarczego i społecznego okolicznych terenów na przestrzeni ponad 130 lat.

Wybór miejsca organizacji pikniku nie był przypadkowy i padł na dawny, przygraniczny węzeł kolejowy w Racławicach Śląskich.

Kolej do Racławic Śląskich dotarła ponad 130 lat temu kiedy to do użytku oddano linię kolejową zwaną Magistralą Podsudecką łączącą Legnicę, Świdnicę, Dzierżoniów, Nysę, Prudnik z Głubczycami i Raciborzem, a później Koźlem i Gliwicami. Dworzec został ulokowany tuż przy samej granicy stąd od razu racławicki węzeł kolejowy zyskał rangę obiektu o wielkim znaczeniu strategicznym.

W Racławicach prócz pięknego gmachu dworca pochodzącego z 1876 roku wzniesiono lokomotywownię, obrotnicę parowozów, wieżę ciśnień z unikalnym systemem pomp doprowadzających wodę z oddalonej o ponad kilometr rzeki na teren dworca, zabytkowe żurawie wodne i znany w całej Polsce unikalny kratownicowy most kolejowy o długości ponad 130 metrów, położony w kameralnej dolinie granicznej rzeki Osobłogi.

Miejscowość leży bezpośrednio przy granicy w pobliżu czeskiej Osoblahy, do której dociera popularna kolej wąskotorowa obchodząca w tym roku 110-lecie swojego istnienia.

Piknik kolejarski odbędzie się na południowej stronie dworca kolejowego w Racławicach Śląskich, na której nie jest obecnie prowadzony pasażerski i towarowy ruch kolejowy.

Organizatorzy w ramach dwudniowej imprezy zakładają między innymi (tylko niektóre atrakcje):

  • przyjazd zabytkowego pociągu retro z Czech
  • wyścigi drezyn ręcznych, w których nagrodami będą pamiątkowe puchary
  • przejazd drezynami po przygranicznej linii kolejowej Racławice Śląskie-Głubczyce, w tym wjazd na ogromny most kolejowy i przejazd po ogromnych skarpach
  • ekspozycję polsko-czeskich pamiątek kolejarskich na terenie dworca kolejowego
  • konkurs zapowiadania pociągów przez megafon
  • prezentacja kolejarskiego rysu historycznego oraz wskazanie połączenia tych terenów z Wiedniem, Pragą i Berlinem

W realizację projektu czynnie zostali włączeni mieszkańcy pogranicza polsko-czeskiego. Zajmują się oni m.in. oczyszczaniem torowiska i placu organizacji pikniku, przygotowaniem wystawy i plakatów informacyjnych. Będą także pełnić wolontariat przy zabezpieczeniu imprezy.

Przez wspólną realizację projektu mieszkańcy terenów pogranicza współpracując ze sobą poznają historię, tradycje kolejarskie tych terenów oraz przyczynią się do rewitalizacji zapomnianych linii kolejowych, które mogą stać się lokalną atrakcją turystyczną.

Projekt zmobilizuje lokalne społeczeństwo do poparcia idei budowy wąskotorowej linii kolejowej z Osoblahy do Racławic Śląskich.

Przypuszczalnie byłaby to jedyna na świecie transgraniczna wąskotorowa linia kolejowa łącząca dwa kraje. Ów projekt czeka na realizację prawie 100 lat. Wcześniej na przeszkodzie stawały aspekty polityczne, granice państwowe oraz brak środków pieniężnych. W zjednoczonej Europie te przeszkody znikają.

Przygotowaniem projektu oraz organizacją pikniku zajmują się:

  • Józef Skiba – Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Dorzecza Osobłogi
  • Piotr Dancewicz – Sekretarz Stowarzyszenia Rozwoju Dorzecza Osobłogi
  • Stanisław Stadnicki – Administrator serwisu Raclawice.net, miłośnik kolejnictwa, badacz lokalnej historii
  • Maria Stadnicka – Lider Grupy Odnowa Wsi w Racławicach Śląskich
  • Henryk Remisz – Producent drezyn ręcznych, miłośnik kolejnictwa z Białej
  • Piotr Kopczyk – Starszy dyżurny racławickiego węzła kolejowego, miłośnik kolejnictwa, badacz lokalnej historii
  • Jaromir Foltyn – przedstawiciel strony czeskiej, miłośnik kolejnictwa, organizator turystycznych przejazdów kolejowych na trasie Tremesna ve Slezku – Osoblaha
  • Fryderyk Strzeduła, Józef Raczkowski, Tomasz Zalewski, Tomasz Ćwięczek, Kazimierz Bodaszewski, Ewa Poremba, Andrzej Łukasiewicz – Grupa Odnowy Wsi w Racławicach Śląskich, Koło Gospodyń Wiejskich, OSP Racławice, Ludowy Zespół Sportowy.

Z ostatniej chwili. Napisany przez organizatorów projekt organizacji imprezy o dofinansowanie z środków Unii Europejskiej złożony w siedzibie Euroregionu Pradziad w maju, w dniu 12 czerwca przeszedł ostatni stopień weryfikacji otrzymawszy odpowiednią ilość punktów (wymaganą, by UE dało pieniądze). ROBIMY IMPREZĘ. Kilka miesięcy starań dało efekt.

Więcej informacji niebawem. Potrzebna będzie pomoc wielu mieszkańców. Proszę śledzić zmiany na stronie.

Stanisław Stadnicki

Źródło: Raclawice.net

Impreza odbędzie się w dniach 6-7 września 2008