Jak już niektórzy zauważyli, od 7 sierpnia br. nasza strona ma własną domenę: okoko.net.pl (z „www” lub bez „www” – co kto lubi).

1. Korzystaj z nowego

Stary adres okoko.cal.pl wciąż jeszcze działa, jednak prosimy o korzystanie z nowego. Dlaczego? Bo tak jest najlepiej :-). Stary adres okoko.cal.pl jest przekierowaniem na nowy – nie ma tam żadnej treści. Jeśli wchodzisz przez okoko.cal.pl strona otwiera się wolniej (wydłuża się o czas przekierowania). Ponadto za jakiś czas przekierowanie może zostać wyłączone. Wchodź więc od razu na okoko.net.pl.

O nowej domenie pisaliśmy 7 sierpnia na Facebooku – warto zaglądać lub dodać OKOKO do ulubionych stron ;-)

2. Zmień linki

Zalecamy również zmienić odwołania (linki) do starego adresu – te, które posiadacie:

  • na Waszych stronach,
  • i w ulubionych

Dziękujemy :-)

To – mamy nadzieję – ostatnia zmiana adresu. Adres ten będzie „szedł za nami”, niezależnie od dostawcy serwera.

3. Dodatek nieokokowy

A teraz – dodatek dla zainteresowanych założeniem własnej (wykupionej) domeny. Nie znalazłam tego typu informacji w Internecie – a robiłam to po raz pierwszy. Mam nadzieję, że komuś się przyda. Osoby niezainteresowane tematem mogą w tym miejscu skończyć lekturę. Dalej nic ciekawszego nie będzie :-)

Uwaga. Piszę tylko z własnego doświadczenia, nie jestem informatykiem (ewentualnie przepraszam za niefachowe słownictwo). U mnie wszystko działa, ale ja przed założeniem domeny na właściwej stronie (czyli tej), testowałam trochę na mojej innej stronie. Lepiej przetestować niż niechcący stracić zawartość ;-). Nie jest to też bardzo szczegółowy poradnik – nie opisuję każdego kroku.

Problem. Mamy serwis w domenie hostingodawcy, ale chcemy mieć w domenie własnej.

Rozwiązanie:

Jak założyć własną domenę na stronie?

(strona na WordPressie, serwer z DirectAdminem)

Kupujemy domenę

Najpierw należy wykupić domenę. Ja szukałam tanich domen, niekoniecznie w superpromocyjnej cenie, ale koniecznie w sprawdzonych firmach. Rozważałam netmark.pl, ovh.pl i hekko.pl. Wybrałam ostatnią (niska cena + pozytywne doświadczenia w trakcie wcześniejszego testu serwera).

Włączamy odpowiednie ustawienia

Dostawca serwera + administrator domeny

Najpierw należy pobrać adresy serwerów DNS od dostawcy serwera (w moim przypadku ns1.cal.pl i ns2.cal.pl – znajdziesz je np. w dziale pomocy technicznej) i wpisać je w panelu administracyjnym administratora domeny (u mnie hekko).

A teraz musimy „powiedzieć” serwerowi, na jaką stronę ma kierować wykupiony właśnie adres. Idziemy na stronę dostawcy serwera (u mnie cal.pl):

Dostawca serwera

Tu będziemy działali w DirectAdminie (DA).

Dla niecierpliwych:

  • Stara domena – zmienić nazwę na nową domenę.
  • Dołożyć nową domenę (tę starą) i ustawić w niej przekierowanie na nowy adres

Dla zielonych (czyli rozwinięcie):

1. Zmiana nazwy domeny. Starą nazwę (u mnie okoko.cal.pl) zmieniam na okoko.net.pl. Jak to zrobić?

W DA wchodzę na domenę, którą chcę zmienić. Klikam „Ustawienia domen internetowych”, a potem szukam u góry linka: „Zmień nazwę domeny”. Zmieniam.

Jest! nowa domena działa. Problem. Ale co, jeśli ktoś wejdzie przez stary adres – bezpośrednio (wciąż tkwi w głowach) czy przez różnorodne linki w internecie? Zmieniłam przecież nazwę domeny, tak więc adres okoko.cal.pl jest już nieaktywny…

Rozwiązanie. Trzeba ustawić przekierowanie – tak, by wejście na okoko.cal.pl (stary adres) skutkowało przekierowaniem na okoko.net.pl (nowy adres).

2. Ustawienie przekierowania. W tym celu muszę dodać nową domenę… okoko.cal.pl (a raczej nową-starą domenę, czyli ten stary adres; zmieniłam go niedawno na okoko.net.pl, więc już fizycznie go nie ma). A więc: „Dodaj następna domenę” – tworzę domenę okoko.cal.pl, a potem na nią wchodzę. Wybieram „Przekierowania URL”. W miejscu „docelowy url” wpisuję mój nowy adres. Ja wybrałam przekierowanie stałe, jednak nie mam pewności, czy to na pewno dobry wybór (chyba tak :-).

Świetnie, da się wejść na stronę przez stare linki, po wejściu ładnie przekierowują się one na nowy adres! Problem. Ale wciąż na stronie linki dynamicznie tworzone są stare… (linki dynamiczne, czyli te tworzone przez WordPressa – menu, tytuły artykułów, podstron itd.). Np. wchodzę na podstrony, a tam wciąż stary adres (okoko.cal.pl…), wchodzę na artykuły, a one wciąż mają stare linki. Stare linki oczywiście się przekierowują, ale nie o to mi chodziło – chcę nowe linki od razu!).

Rozwiązanie. Trzeba zmienić ustawienia w WordPressie. WordPress wciąż ma w panelu administracyjnym wpisany stary adres: okoko.cal.pl

WordPress

Dla niecierpliwych:

  • Ustawienia – Ogólne: wpisać nowy adres
  • Ustawienia – Media: zmienić ścieżkę do plików na nowy katalog
  • Aktualizacja linków statycznych

Dla zielonych (rozwinięcie)

W panelu administracyjnym w zakładce „Ustawienia” wybieram „Ogólne” i w miejsce „Adres URL WordPressa” oraz „Adres URL witryny” wpisuję mój nowy adres.

Sprawdzam – już ok. Linki generowane dynamicznie (np. menu czy tytuły artykułów) zaktualizowały się na nowe. Problem. Ale… są jeszcze linki statyczne (te które samodzielnie wklejałam na stronę). One same się nie zaktualizują – trzeba zrobić to ręcznie.

Rozwiązanie. Na początek warto przejrzeć pliki szablonów (i zamienić stary adres na nowy, korzystając np. z Notatnika i funkcji Zamień), potem podstrony, a potem artykuły (tych najwięcej), itp.

No i super. Tworzę nowy tekst, chcę dodać zdjęcia przez panel adm… Problem. Kicha. W momencie wgrywania zdjęć dostaję odpowiedź: „Błąd zapisu medium jako załącznika”. Co z tym zrobić?

Rozwiązanie

Trzeba zmienić ścieżkę do katalogu, do którego WordPress wysyła wgrywane zdjęcia. Tam wciąż jest stary adres (pełna ścieżka ze starym adresem). W zakładce „Ustawienia” wybieram „Media” i w ścieżce obok tekstu „Przechowuj wysłane pliki w katalogu” zamieniam cal. pl na net.pl, czyli na mój nowy adres.

I to tyle.