Wiadukt drogowy na obwodnicy Grodkowa

Wiadukt drogowy na obwodnicy Grodkowa (nad linią Brzeg-Nysa) - fot. Robert Wyszyński

Niedawno otwarto ponad 6-kilometrową drogową obwodnicę Grodkowa, spajającą wyloty na Niemodlin, Nysę, Ziębice, Strzelin i Brzeg. Tym samym miasto wreszcie zostało odciążone od dokuczliwego ruchu tranzytowego. Mimo iż drogi nie są zasadniczym tematem naszego serwisu, to w tym przypadku nowa droga z linią kolejową ma sporo wspólnego.

Dla potrzeby bezkolizyjnego przejścia przez linię kolejową Brzeg-Nysa zaprojektowano i zbudowano wiadukt drogowy nad niedawno reaktywowaną linią. Jest to podobny przypadek, co na linii Opole-Kluczbork (północna obwodnica Opola), tyle że tam wybudowano wiadukt w momencie, kiedy linia była nieczynna i niepewny był los, co do jej reaktywacji.

Byliśmy w Grodkowie na miejscu i polecamy, bowiem jest to dość ciekawy nowy obiekt – także dla focących i filmujących lub choćby chcących popatrzeć na pociąg z góry (lub z dołu). Do wiaduktu można podejść od stacji – nie jest zbyt daleko.

Ciekawostką jest to, iż w tym miejscu (km 25,2) linia kolejowa znajduje się na małym nasypie, co spowodowało podwyższenie wiaduktu o kilka metrów – w istocie jest on dość wysoki. Co ciekawe prześwit  wiaduktu pozwala na… ewentualne zamontowanie sieci elektrycznej :-)

Prezentujemy fotki zarówno wiaduktu, jak również pięknie odrestaurowanego ratusza miejskiego w Grodkowie (plus kilka fotek z rynku). Zachęcamy też do odwiedzenia tego sympatycznego 9-tysięcznego miasta, znajdującego się na linii Brzeg-Nysa (od stacji do rynku jest ok. 800 metrów odległości). Dodać należy, że do niedawna cały kołowy ruch tranzytowy na kierunku północ – południe (Nysa-Brzeg) odbywał się właśnie tuż obok rynku. Teraz po otwarciu obwodnicy jest tam o wiele bardziej spokojnie i dużo ciszej.

Tekst i foto: RW

Zobacz też: