Robert Wyszyński został laureatem 6. edycji konkursu „Człowiek roku – przyjaciel kolei” w kategorii dziennikarz roku! Wyróżnienie otrzymał za „krytyczne, ale zawsze poparte argumentami spojrzenie na transport szynowy oraz zaangażowanie w promocję nowoczesnej i przyjaznej dla pasażera kolei”. Gratulujemy :-)

Niedawno zakończyła się oficjalna gala, na której mogliśmy poznać wszystkich laureatów. Gala odbyła się w Teatrze Narodowym w Warszawie. Prowadziła ją Jolanta Fajkowska.

„Nie wiem, co powiedzieć, totalne zaskoczenie. Kamerowałem sobie spokojnie… Byłem pewny, że ktoś inny dostanie… Yes, yes, yes!” – to pierwsze słowa Roberta wypowiedziane do mikrofonu.

Potwierdzam, Robert był naprawdę zaskoczony. Nie przygotowywał żadnego wystąpienia, „przemowy”. Nawet nie chciał wychodzić na podium (tzn. myślał, że może nie będzie musiał wychodzić ;-). Filmik z tego wydarzenia zamieszczę za parę dni (jeśli mój komputer podoła jakości wideo).

Robert miał 3 konkurentów:

  • Ewę Nowaczyk, redaktor naczelną „Kuriera Kolejowego”,
  • Agnieszkę Stefańską, dziennikarkę „Rzeczpospolitej”,
  • Michała Tuska, dziennikarza „Gazety Wyborczej”.

Uśmiechnięty laureat po gali :-) – w jednym ręku statuetka, w drugim kwiaty. Pozdrowienia dla sympatycznej pani szatniarki.

W mediach:

Robert o nominacji

– Traktuję tę nominację z dużą przyjemnością jako nagrodę czy wyróżnienie nie tylko za całokształt dziennikarski, choć również za to – skomentował Robert Wyszyński po otrzymaniu nominacji. – Cieszy mnie bardzo, że kapituła konkursu dostrzegła także przedstawiciela tzw. „Mikoli” (Miłośników Kolei), którym jestem, a przecież dużo różnych stowarzyszeń, komitetów działa społecznie w przeróżnych miejscach Polski na rzecz poprawy stanu kolei, robiąc często nieodpłatnie krecią robotę propagandową, różne akcje medialne, „naciskowe” na władze UM i nie tylko. To bardzo miłe i w imieniu środowiska „Mikoli” uprzejmie za to dziękuję!

Poznaj laureata

Robert Wyszyński, lat 47, zamieszkały w Brzegu.

Od 17 lat dziennikarz niezależny (tzw. „wolny strzelec”) zajmujący się tematyką kolejową. Początkowo pisał w prywatnym powiatowym „Kurierze Brzeskim” i regionalnej „Gazecie Opolskiej”, od 2000 roku do dziś współpracuje z „Rzeczpospolitą” (głównie dział „Moje Podróże”: bloki kolejowe z okazji nowego rozkładu jazdy, informacje o biletach, promocjach, propozycje tras i poradnictwo dotyczące podróżowania pociągami); swoje reportaże oraz teksty opublikował w kilkunastu gazetach regionalnych oraz ogólnopolskich – m.in. w „Newsweeku”, „Gazecie Wyborczej”, „Angorze”, „Polityce”, „Wprost”, „Ozonie” (głównie promując, nagłaśniając i tłumacząc ideę budowy KDP w Polsce); wielokrotnie nagradzany i wyróżniany za reportaże (w tym o tematyce kolejowej); od 3 lat stale współpracuje z miesięcznikiem „Rynek Kolejowy” oraz kwartalnikiem „Transport Szynowy – Statystyki i Analizy” (obecnie „Rynek Kolejowy Plus”).

Od 5 lat działa społecznie w ramach Obywatelskiego Komitetu Obrony Kolei na Opolszczyźnie, gdzie wraz z redaktor portalu „OKOKO”, Anną Ostrowską, inicjuje akcje medialne – w tym dotyczące reaktywacji lokalnych linii kolejowych, doradza w sprawach kolei regionalnej, komentuje wydarzenia kolejowe dla mediów.

Jest zwolennikiem budowy sieci KDP w Polsce i chciałby w takiej budowie uczestniczyć.