UMWO, 27 września 2010

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego podpisana została umowa z nowosądecką firmą NEWAG (wyłonioną w drodze przetargu) na dostawę dwóch nowych spalinowych zespołów trakcyjnych. Oba mają po 130 miejsc siedzących.

Kontrakt opiewa na kwotę 17 mln złotych. Pieniądze pochodzić będą z rezerwy celowej budżetu państwa i tzw. funduszu kolejowego. Pierwszy z szynobusów gotowy będzie jeszcze w tym roku (do 20 grudnia), drugi w kwietniu 2011.

Umowę podpisali w imieniu Zarządu Województwa marszałek Józef Sebesta oraz Andrzej Kasiura, członek ZW. Natomiast w imieniu NEWAG-u jego prezes, Zbigniew Konieczek. Szefowie firmy w trakcie prezentacji pojazdu szynowego zapewniali o jego wysokim poziomie niezawodności, nowoczesności rozwiązań technologicznych, estetycznym i funkcjonalnym wnętrzu. NEWAG podobnej klasy pojazdy dostarczył niedawno na zamówienie Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie.

Województwo opolskie jest właścicielem dziewięciu pojazdów szynowych, które eksploatuje spółka Przewozy Regionalne. Marszałek Józef Sebesta podkreślał, iż wprowadzenie do eksploatacji nowoczesnych zespołów trakcyjnych wpłynęło znacząco na obniżkę jej kosztów.

MS

Źródło: UMWO (na stronie jest zdjęcie z podpisania umowy)

W mediach

 • Radio PLUS Opole: Umowa na szynobusy
  „Zaawansowanie technologiczne jest najwyższe na świecie w tej chwili. Skorzystaliśmy z podzespołów światowych liderów” – mówi prezes Newagu w wypowiedzi dla Radia Plus Opole.

  Posłuchaj:

  [audio:http://okoko.net.pl/wp-content/uploads/2010/09/plus_szynobusy-newag.mp3]
  [audio:http://okoko.net.pl/wp-content/uploads/2010/09/plus_szynobusy-newag2.mp3]
  (za powyższe nagrania dziękujemy Andrzejowi Szaromecie z Radia Plus Opole)