Przewozy Regionalne/okoko, 14 lipca 2010

12 lipca br. wszedł w życie zaktualizowany Wykaz Odległości Taryfowych (odległość taryfowa to liczba kilometrów przyjęta dla konkretnych relacji, w jakich podróżują pasażerowie). W zdecydowanej większości przypadków nastąpiło zmniejszenie odległości taryfowych, a co za tym idzie również zmniejszenie ceny za przejazd w określonej relacji.

W województwie opolskim zmniejszyła się cena za przejazd na linii Brzeg-Nysa: odległość taryfowa między obiema stacjami wynosi już nie 48 km, a 47 km. Trasa „wyskoczyła” więc z przedziału taryfowego 48-53 km, a weszła do tańszego przedziału kilometrowego 41-47 km.

Czym to konkretnie skutkuje?

Bilet jednorazowy w taryfie normalnej kosztuje już 10 zł (do tej pory kosztował 11 zł). Taniej będzie też dla posiadaczy REGIOKarty: zamiast 7,70 zł zapłacą 7 zł (taryfa normalna; z ulgami oczywiście będzie taniej).

Przypominamy również o ofercie „Połączenie w dobrej cenie” (szczególnie tym, którzy nie mają REGIOKarty). Bilet jednorazowy na całej trasie kosztuje 7 zł, a na krótszych trasach Grodków-Brzeg, Grodków-Nysa – 5 zł; osoby posiadające prawo do ulg ustawowych – uczniowie, studenci – płacą jeszcze mniej). Więcej informacji o ofercie Połączenie w dobrej cenie.

Sporo zyskają posiadacze biletów odcinkowych:

  • Bilet miesięczny na całą trasę (taryfa normalna) kosztuje już 220 zł (do tej pory kosztował 235 zł) – skrócenie odległości taryfowej daje więc w ciągu roku oszczędność 180 zł.
  • Bilet kwartalny na całą trasę (taryfa normalna) kosztuje obecnie 550 zł (do tej pory kosztował 590 zł) – skrócenie odległości taryfowej daje więc w ciągu roku oszczędność 160 zł.

Obniżka dotyczy również biletów tygodniowych (jednym słowem wszystkich, które liczone są od odległości taryfowej).

Zmian na Opolszczyźnie zapewne jest więcej. Niestety, nie mamy na razie dostępu do nowego WOT, więc napisaliśmy tylko o tej trasie, co do której mamy pewność. Jeśli znacie inne „skrócone” trasy (z Opolszczyzny czy okolic), napiszcie w komentarzach.

Skąd te zmiany? Dzięki UOKiK-owi (na wniosek Zielonego Mazowsza):

Do 11 lipca obowiązywał Wykaz Odległości Taryfowych ustalony jeszcze w latach 60-tych XX wieku, w którym dla uproszczenia zaokrąglano odległości do pełnych kilometrów. Obecny system odległości taryfowych odpowiada rzeczywistym pomiarom. Powodem wydania przez UTK zalecenia zaktualizowania odległości taryfowych było postępowanie prowadzone przez Prezesa Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów.

Pozostałe przykłady zmiany odległości taryfowych (w innych regionach):

  • Międzyzdroje-Świnoujście zmiana z 16 na 14 km, zmiana ceny biletu jednorazowego na pociąg REGIO z 5 zł na 4 zł
  • Katowice-Pszczyna zmiana z 36 km na 35 km, zmiana ceny biletu jednorazowego na pociąg REGIO z 9 zł na 8 zł
  • Gorzów Wielkopolski Zamoście-Dąbrówka Wielkopolska zmiana z 67 km na 68 km, zmiana ceny biletu jednorazowego na pociąg REGIO z 13 zł na 14 zł
  • Gdynia Główna-Elbląg zmiana z 101 km na 100 km, zmiana ceny biletu jednorazowego na pociąg REGIO z 19 zł na 17 zł
  • Bydgoszcz Główna-Kutno zmiana z 161 km na 160 km, zmiana ceny biletu jednorazowego na pociąg REGIO z 25 zł na 23 zł
  • Wrocław Popowice-Oborniki Śląskie zmiana z 20 km na 22 km, zmiana ceny biletu miesięcznego na pociąg REGIO z 140 zł na 160 zł
  • Wrocław Główny-Wołów zmiana z 41 km na 40 km, zmiana ceny biletu miesięcznego na pociąg REGIO z 220 zł na 190 zł

Źródło: Przewozy Regionalne/AO