Początek okresu wakacyjnego to czas zmian w rozkładach jazdy: z jednej strony uruchamiane są połączenia sezonowe, z drugiej – zawieszane są połączenia kursujące tylko w okresie roku szkolnego.

My jak zwykle skupimy się na opolskich trasach (w wyjątkowych sytuacjach wspominamy również o sąsiednich województwach). Jeśli szukasz pełnej informacji o innych regionach, zajrzyj na strony przewoźników (linki prowadzą do artykułów informujących o wakacyjnych zmianach):

Przewozy Regionalne i PKP Intercity.

Przewozy Regionalne

Zmiany w połączeniach interREGIO

IR Barbakan od kilku dni kursuje na wydłużonej trasie – do Świnoujścia (do 18 czerwca kursował do Szczecina). Kolejna zmiana: tabor. Barbakan jedzie już nie jako „kibelek” (znaczy EZT), ale jako skład wagonowy z lokomotywą. Zobacz zdjęcie Dawida Luterka (daavith): IR Barbakan w Krzywiźnie.

Taka sytuacja potrwa do końca uczniowskich wakacji (30-31 VIII). Przypomnijmy, pociąg jedzie przez Kluczbork i Olesno Śląskie. Z Olesna odjeżdża o 11:00, z Kluczborka  o 11:21. W Świnoujściu jest o 18:37.

IR Bolko (trasa Wrocław Główny-Kielce i z powrotem, przez Brzeg, Opole Główne, Ozimek) będzie kursował jeszcze do 25/27 czerwca. Do „Bolka” ponownie wsiądziemy na początku września.

Zobacz spis wszystkich pociągów interREGIO

To co prawda już nie Opolszczyzna – ale… takiej informacji nie można przegapić:

Reaktywacja trasy Szklarska Poręba – Korzenow (Korenov)

„3 lipca nastąpi inauguracja ruchu szynobusów ze Szklarskiej Poręby do czeskiego Korzenowa, które będą jeździły pod auspicjami Przewozów Regionalnych. Przez ostatnie 60 lat malownicza trasa Kolei Izerskiej przez Jakuszyce i Harrachow była niedostępna dla turystów. Teraz codziennie do ich dyspozycji będzie osiem połączeń w obie strony, a w weekendy nawet dziesięć. Ponadto do Szklarskiej Poręby w letnie weekendy będzie dojeżdżało więcej pociągów z Jeleniej Góry.”

Rozkład jazdy

ogólny:

oraz szczegółowe (PDF):

Przydatne:

PKP Intercity

PKP Intercity uruchamia w sezonie letnim 80 dodatkowych pociągów. Część z nich będzie przejeżdżać przez województwo opolskie:

Będzie to 5 dodatkowych par pociągów kursujących przez Opole Główne:

  • Katowice-Ustka i z powrotem
  • Szklarska Poręba Górna-Warszawa Wschodnia i z powrotem
  • Suwałki-Wrocław i z powrotem
  • Przemyśl-Świnoujście i z powrotem
  • Bielsko Biała-Świnoujście i z powrotem

oraz 3 dodatkowe pary pociągów kursujące przez Kluczbork:

  • Bielsko Biała-Kołobrzeg i z powrotem
  • Zakopane-Szczecin Gł. i z powrotem
  • Kraków Gł.-Świnoujście i z powrotem

Zobacz listę dodatkowych pociągów oraz godziny ich kursowania (plik Excela)

[nieoficjalny plik PDF z zaznaczonymi pociągami przejeżdżającymi przez Opolszczyznę: zielone tło – przez Opole, pomarańczowe – przez Kluczbork]

To nie wszystko

Nie wymieniamy wszystkich zmienionych połączeń (np. połączeń zawieszanych na wakacje). Te można znaleźć w internetowej wyszukiwarce połączeń (już zaktualizowane) lub na liniowych czy stacyjnych rozkładach jazdy (tu musimy czytać objaśnienia pod tabelkami). Liniowe rozkłady jazdy wszystkich przewoźników znajdziemy na stronie Przewozów Regionalnych, stacyjne rozkłady jazdy – np. na dworcach.

AO