PKP Intercity, 21 kwietnia 2010

PKP Intercity SA informuje, że od dnia 26 kwietnia 2010 r. wchodzi w życie zmiana cennika usług przewozowych spółki.

Modyfikacja dotyczy taryfy w segmencie połączeń ExpressInterCity, EuroCity i Ekspresowych:

Obniżce ulegają opłaty za obowiązkowe miejscówki w pociągach tych kategorii. Dzięki temu m.in. uczniowie, studenci czy emeryci będą mogli pojechać taniej np. z Warszawy do Krakowa, Gdańska, Wrocławia czy Szczecina.

Obniżona zostanie wysokość dopłat za przejazd w pociągach:

  • ExpressIC (EIC) z 25,00 zł na 12,00 zł,
  • EuroCity (EC) z 18,00 zł na 12,00 zł,
  • ekspresowych (Ex) z 15,00 zł na 3,00 zł,

W niektórych pociągach będzie obowiązywała obniżona dopłata:

  • 3,00 zł – w pociągach EIC: „Artus”, „Neptun” i „Słupia”,
  • 6,00 zł – w pociągach EC: „Polonia”, „Praha”, „Sobieski”, „Wawel”.

Dobrą wiadomość mamy także dla menedżerów w podróżujących po kraju pociągami EIC. Zmniejszeniu ulegnie wysokość dopłaty za miejsce w biznesowym przedziale czteromiejscowym:

  • za cały przedział czteromiejscowy w pociągu EIC z 400,00 zł na 340,00 zł,
  • za jedno miejsce w przedziale czteromiejscowym w pociągu EIC ze 100,00 zł na 85,00 zł.

Zmienią się także zasady ustalania opłat za przejazdy grupowe. Dla osób uprawnionych do ulgi ustawowej: 37%, 78% i 95%, stosowane będą ulgi od opłat za przejazdy grupowe.

Zniesiona zostanie 50%-owa ulga od dopłat wydawanych do Biletu weekendowego (do tej pory cena dopłaty z ulgą wynosiła 12,50 zł, po zmianie wyniesie 12 zł).

Bilety zakupione w przedsprzedaży na przejazdy w dniu 26 kwietnia 2010 roku i później zachowują ważność na warunkach obowiązujących w dniu ich zakupu, ale bez możliwości zmiany umowy przewozu, w tym również godziny wyjazdu.

Natomiast ceny biletów na przejazd pociągami TLK, biletów w ofertach promocyjnych, biletów sieciowych i okresowych pozostaną bez zmian.

Zobacz nowe cenniki na stronie PKP Intercity

Źródło: PKP Intercity

Warto wiedzieć

W komunikacie nie ma informacji, że spółka oprócz zmniejszenia opłat za miejscówki, podwyższyła cenę biletu w taryfie ekspresowej (Ex, EIC, EC) o 13 zł. Np. zamiast 13 zł – 26 (do 40 km), zamiast 61 zł – 74 zł (181-200 km).

Zobacz informację o zmianie taryfy na stronie IC Forum

Aktualizacja (dzień później, ze strony PKP IC)

Dobra wiadomość dla studentów i menedżerów korzystający z połączeń ExpressIC. W ostatnim tygodniu kwietnia PKP Intercity zamierza zmienić taryfę. Choć ceny biletów nieznacznie wzrosną, to o ponad 50% stanieją obowiązkowe miejscówki. Opłata za przejazd pociągami EIC pozostanie na tym samym poziomie, a w niektórych przypadkach nawet się obniży. Osoby korzystające z ulg ustawowych, np. studenci czy emeryci, zapłacą nawet o ok. 5 zł mniej.