Film

„Tu stacja Brzeg. Pociąg REGIO Przewozów Regionalnych do Strzelina odjeżdża z toru 6 przy peronie 2-gim.” Niestety, takich (lub podobnych) słów na razie ani na stacji w Brzegu, ani w Strzelinie nie usłyszymy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by taką podróż odbyć. Podróż nietypową, bo nie w wagonie pociągu, lecz na własnych nogach. Nie po czystych, odchwaszczonych torach, ale przez trudne do przebycia chaszcze i zarośla. W taką podróż zabiera nas dziś Maciej Osmulski, kierownik naszego niecodziennego pociągu.

Maciek przygotował i zrealizował 30-minutowy film, który właśnie dziś Wam prezentujemy (zobacz zwiastun filmu z sierpnia 2009). Kim jest Maciek? Stałym czytelnikom nie trzeba go chyba przedstawiać. Natomiast gości informujemy, że Maciej Osmulski to opolski miłośnik kolei i wielki fan linii Brzeg-Strzelin. Pierwszą podróż w pociągu na tej linii odbył… jako 6-miesięczny niemowlak ;-)

Maciej Osmulski: „W stronę Strzelina” to film o zapomnianym trakcie łączącym Brzeg ze Strzelinem. Moim zamierzeniem jest przedstawienie aktualnej sytuacji lokalnej linii kolejowej, z nawiązaniem do jej historii. Podróż wzdłuż torowiska stanowi główny motyw filmowy i nawiązuje do dawnej podróży. Całość jest smutnym obrazem upadku kolei w ruchu lokalnym.

Film powstał w wyniku inspiracji, jaką dali mi moi rodzice. Mając niespełna 6 miesięcy życia miałem możliwość pierwszego przejazdu koleją – nie byle jaką. Był to pociąg trakcji parowej do Strzelina, a działo się to w piękne czerwcowe popołudnie 1989 r. 31 sierpnia zlikwidowano pociągi pasażerskie.

Chcesz zobaczyć jak wyglądają teraz dworce na tej nieczynnej od ponad 20 lat (dla ruchu pasażerskiego) linii? W jakim stanie są obecnie tory? Chcesz usłyszeć wspomnienia dawnego kierownika pociągu na tej linii, Jana Augustyniaka? A może chcieć wiedzieć, czy jakieś pociągi na tej linii jednak kursują?

Gorąco zapraszamy.

Zobacz film (w jakości HD) bezpośrednio na Dailymotion, najlepiej na pełnym ekranie

Reżyseria i scenariusz: Maciej Osmulski
Zdjęcia: Patrycja Dwojak i Maciej Osmulski

W filmie głos zabiera również Robert Wyszyński, koordynator OKOKO

Zobacz też na YouTube (link do filmu w HD)

http://www.youtube.com/watch?v=YFdLGqBOjWI

Strona www

Zapraszamy też na nową stronę Maćka: Linia kolejowa Brzeg-Strzelin. Ku pamięci.

Na stronie, oprócz aktualnych informacji o nieczynnej linii Brzeg-Strzelin, znajdziemy następujące działy:

Autor prosi czytelników o cierpliwość: „Strona WWW będzie sukcesywnie uzupełniana o kolejne materiały filmowe z nagrywania filmu, a także zdjęcia. Dużo informacji czeka na publikację”.

AO