Aktualizacja: 3 lutego, godz. 15

NTO, 3 lutego 2010, 9:14

Problemy są na trzech liniach kolejowych. Nie wiadomo, kiedy ruch zostanie wznowiony. Z zimą walczą też drogowcy. Niektóre drogi są nieprzejezdne.

Poranny pociąg z Brzegu do Nysy utknął na stacji w Lipowej Śląskiej. Szynobus wjechał w zaspę i uszkodził sprężarkę. Nie jest zdolny do dalszej jazdy.
Pasażerowie drezyną wrócili na stację w Brzegu, a uszkodzony skład czeka na spalinową lokomotywę, która odholuje go z powrotem. Ruch na tej linii jest wstrzymany.

Około godziny 5.00 na trasie utknęły także pociągi na trasie z Nysy do Kędzierzyna Koźla. Pasażerowie czekają w Głogówku, aż ciężki pług kolejowy odśnieży tory.
Tu ruch może być wznowiony nawet przed południem, ale korzystający z pociągów nie dotarli dziś rano do pracy. [więcej o utrudnieniach na tej trasie przeczytasz na stronie Kolej podsudecka: Poranny paraliż na kolei]

Na linii z Opola do Kluczborka od rana żaden pociąg nie wyjechał dziś na trasę. Przewozy Regionalne widząc sytuację na torach wstrzymały ruch.

– Próbowaliśmy uruchomić zastępczą komunikację autobusową, ale żaden przewoźnik się na to nie zgodził – powiedział nam Ireneusz Cieślik, naczelnik działu przewozów w opolskim Zakładzie Przewozów Regionalnych – Na tę linię z powodów technicznych nie może wyjechać ciężki sprzęt do odśnieżania. Chyba będziemy musieli wysłać drezynami ludzi z łopatami. Przejazdy są tu wstrzymane do odwołania i trudno powiedzieć, kiedy to nastąpi.

Czytaj całość w NTO (zobacz też dyskusję na grupie pl.misc.kolej)

NOWE Stan z godz. 15:00

PKP: Z godziny na godzinę poprawia się sytuacja na torach. Obecnie większość linii kolejowych w Polsce jest przejezdna. Czytaj całość

Blog infokolej: Poza linią Sława Wlkp.- Gniezno wszystkie linie kolejowe są przejezdne. Na kilku odcinkach trwa odśnieżanie drugiego toru, występują lokalnie usterki nie powodujące przerw w ruchu. W dalszym ciągu w pełnej gotowości są ludzie i sprzęt odśnieżny – prognozy meteorologiczne nie wykluczają dalszych opadów śniegu. Ilość opóźnień pociągów systematycznie maleje, na większości linii ruch odbywa się normalnie. Czytaj całość

NOWE Stan z godz. 13:45

NTO: Przewozy Regionalne uruchomiły połączenia na liniach zablokowanych rano przez śnieg.

Najszybciej udało się odkopać linię z Opola do Kluczborka, gdzie pracowały dwie brygady ludzi z łopatami, przemieszczając się na lekkich drezynach. O 10.33 wyruszył z Opola pierwszy pociąg na tę trasę.

Przed południem odblokowano także linię z Brzegu do Nysy, gdzie jeden z pociągów uszkodził się w zaspie.

Najdłużej trwało przywracanie ruchu na trasie z Nysy do Kędzierzyna Koźla, gdzie pracował od rana kolejowy pług. Tam też już ruszyły pociągi. Czytaj całość

Stan z godz. 11:00

NTO: Kolejowe pługi udrożniły trasy Brzeg-Nysa i Opole-Kluczbork. Około 20 pasażerów jest w dwóch pociągach, które utknęły pomiędzy Głogówkiem a Kędzierzynem Koźlem. Czytaj całość.

Blog infokolej: W dalszym ciągu (godz. 11.00) trwa przerwa w ruchu na odcinku Kędzierzyn Koźle-Głogówek, gdzie w śniegu ugrzęzły dwa pociągi. Nieprzejezdny był okresowo odcinek Kluczbork-Opole (do godz. 10.05)

W innych mediach:

Komunikat ze strony Przewozów Regionalnych:

Opady śniegu najbardziej dają się we znaki podróżującym po Opolszczyźnie. Nieprzejezdne są trasy: Nysa-Kędzierzyn Koźle i Kluczbork-Opole, a zaspy uniemożliwiają prowadzenie nie tylko ruchu kolejowego – żaden z przewoźników drogowych nie wyraził zgody na wynajęcie autobusu, który mógłby zastąpić odwołane pociągi. Utrudnienia wystąpiły rano także na odcinku między Nysą a Brzegiem (pasażerów zabrała drezyna) oraz na granicy województw opolskiego i wielkopolskiego na odcinku Kluczbork-Kępno (nieprzejezdny jest jeden z dwóch torów, opóźnienia do 15 minut).

Na najbliższe godziny synoptycy zapowiadają intensywne opady śniegu, które mogą wpłynąć na przejezdność torów. Kolejarze – niezależnie, dla której ze spółek pracują – starają się minimalizować wpływ pogody na ruch pociągów. Za utrudnienia przepraszamy.

Czytaj całość na stronie PR (o utrudnieniach w innych regionach)