Uwaga.

Tekst jest obecnie nieaktualny – 1 stycznia 2011 r. zmieniły się ceny biletów oraz weszły nowe ulgi (np. studenci – 51%). Za jakiś czas pojawi się nowa, aktualna „edycja” tego artykułu. Zapraszamy do śledzenia strony OKOKO.

Mówiąc krótko – piszemy tu o ofertach, które pozwalają na tańsze podróże koleją i obowiązują tylko na określonych trasach lub na określonym obszarze (w przypadku Opolszczyzny to drugie – czyli „obszar” – nie ma zastosowania). A więc o wszystkim, co można podciągnąć pod temat: tańsze podróże na wybranych trasach Opolszczyzny.

Przewozy Regionalne:

 • Połączenie w dobrej cenie – tańsze podróże w pociągach REGIO na 7 opolskich trasach (dwie z nich „zahaczają” o Wrocław)
 • Sąsiedzi – tańsze podróże w osobowych pociągach międzynarodowych do granicy naszego kraju (pociągi z Opola i Nysy do Czech)

PKP Intercity:

 • Bilet fioletowy relacyjny – tańsze podróże w pociągach TLK pomiędzy Wrocławiem a Przemyślem (przez Opole i Kędzierzyn Koźle). O fioletowym trochę ostatnio pisaliśmy – zainteresowanych zapraszamy do tekstu.

Połączenie w dobrej cenie

Pociągi

2 klasa pociągów REGIO (dawniej osobowych) uruchamianych przez Przewozy Regionalne.

Trasy

Tylko na wybranych trasach. W całej Polsce jest ich 164, a na terenie województwa opolskiego jest 7 takich tras (w obie strony). Dwie z nich wychodzą z Opola (do Brzegu i do Kluczborka), pozostałych pięć tras obejmuje (w mniejszej lub większej części) linię Brzeg-Nysa:

 • Opole-Brzeg
 • Opole-Kluczbork
 • Brzeg-Nysa
 • Grodków-Nysa
 • Grodków-Brzeg
 • Wrocław-Nysa (przez Brzeg, Grodków)
 • Wrocław-Grodków (przez Brzeg)

Ważne dla jadących z/do Wrocławia

Jak na razie nie ma bezpośredniego pociągu z Wrocławia do Nysy (i odwrotnie), a więc podróż z Wrocławia do Nysy będzie wymagała przesiadki w Brzegu. Aby skorzystać z oferty „Połączenie w dobrej cenie”, z Wrocławia do Brzegu jedziemy pociągiem REGIO, a w Brzegu przesiadamy się na szynobus do Nysy lub Kędzierzyna Koźla (p. Nysę) – to samo obowiązuje w odwrotną stronę (oczywiście kupujemy jeden bilet na całą trasę, prosząc o bilet w ofercie „Połączenie w dobrej cenie”). Warto wiedzieć – bilet w tej ofercie kupimy od/do dowolnej stacji we Wrocławiu (więcej poniżej).

Bilety

Bilet w tej ofercie to bilet jednorazowy, na przejazd w jedną stronę. Możemy go kupić w kasie lub u konduktora (jeśli na stacji jest czynna kasa – to u konduktora zapłacimy kilka złotych więcej). Bilet wydawany jest na życzenie podróżnego – jako że jest to oferta specjalna, ma ona pewne ograniczenia (np. dotyczące zmiany umowy przewozu), które nie muszą odpowiadać każdemu podróżnemu.

Bilety ważne są przez 1 dzień, w dniu wydania lub wskazanym przez nabywcę (z zachowaniem 7-dniowego terminu przedsprzedaży). Dzień liczy się od godz. 0.01 do 24:00.

Bilety – jak wspomnieliśmy – możemy kupić tylko na wymienione trasy (ale na dowolny pociąg REGIO). Jeżeli w danej miejscowości występuje więcej niż jedna stacja czy przystanek osobowy (w naszym przypadku dotyczy to Wrocławia i Opola), ofertę stosuje się do wszystkich stacji czy przystanków osobowych w danej miejscowości.

Ceny

Cena biletu jest zryczałtowana (stała)

Czy są zniżki? Tak. Na zniżki mogą liczyć osoby uprawnione do korzystania z ulg ustawowych (37, 49, 78 i 95%). Natomiast oferty specjalnej nie można łączyć z innymi ofertami.

Ceny za bilety w tej ofercie są nawet do 35% tańsze niż to wynika z taryfy Przewozów Regionalnych. Najbardziej na trasie Brzeg-Nysa i Kluczbork-Opole (ok. 35%) oraz Wrocław-Nysa (31%).

12 lipca zmieniła się odległość taryfowa na trasie Brzeg-Nysa (z 48 na 47 km). Zmiana jeszcze nie jest naniesiona w powyższej tabelce – w kolumnie „zwykła cena”. Zamiast 11 zł przy odcinku Brzeg-Nysa powinno być 10 zł (zmiana może dotyczyć również krótszego odcinka – do Grodkowa)

Zmiana umowy przewozu

Jeśli chcemy jechać poza stację przeznaczenia, musimy dokupić nowy bilet. Zwrot niewykorzystanego biletu możliwy jest przed rozpoczęciem terminu jego ważności, z potrąceniem 15% odstępnego. Możliwa jest zmiana terminu wyjazdu – wyłącznie na dzień wcześniejszy. Przejście do innego pociągu przewoźnika (np. interREGIO) lub pociągu innego przewoźnika jest niedozwolone.

Ciekawostki

Tańsze bilety na liniach Kluczbork-Opole i Brzeg-Nysa z dodatkami (w sumie na 6 trasach) zostały wprowadzone w momencie ich reaktywacji (Kluczbork-Opole – październik 2005, Brzeg-Nysa – grudzień 2008). Co ciekawe, ceny promocyjnych biletów na linii Kluczbork-Opole nie zmieniły się od 2005 r. Połączenie w dobrej cenie na trasie Opole-Brzeg obowiązuje dopiero od 15 lutego 2010 r., a wprowadzenie tej oferty ma związek z cenami biletów PKP Intercity (bilet na pociąg pospieszny/TLK był swego czasu tańszy niż bilet na pociąg osobowy na tej trasie).

Zachęcemy do przeczytania pełnych warunków taryfowych oferty:

Więcej informacji o ofercie, w tym m.in. wykaz wszystkich tras w Polsce:

Sąsiedzi

[Nie mam pewności, czy oferta wciąż funkcjonuje – red. okoko]

To również oferta Przewozów Regionalnych i również dotyczy biletów jednorazowych. Nie jest to typowa oferta regionalna, gdyż nie obowiązuje na wybranej trasie/obszarze, ale w wybranym pociągu. Dokładniej w osobowych pociągach międzynarodowych kursujących w ruchu przygranicznym, jadących z Opola i Nysy do Czech (i odwrotnie). I uwaga: tylko w relacjach krajowych, a więc najdalej do ostatniej stacji/przystanku na terenie Polski.

Pociągi

1 lub 2 klasa międzynarodowych pociągów osobowych, kursujących w ruchu przygranicznym, uruchamianych przez Przewozy Regionalne (wykaz pociągów)

Na terenie woj. opolskiego oferta obowiązuje w pociągach relacji:

 • Opole GłówneOstrużna i z powrotem
  (ostatnia stacja na terenie Polski: Głuchołazy)
 • NysaJesenik i z powrotem
  (ostatnia stacja na terenie Polski: Głuchołazy)
 • Opole GłówneBohumin i z powrotem
  (ostatnia stacja na terenie Polski: Chałupki)

Dwa pierwsze pociągi kursują tylko w soboty i niedziele oprócz 5 kwietnia (po 1 parze), pociąg do Bohumina i z powrotem kursuje codziennie oprócz 4 kwietnia (również 1 para).

Znajdź pociągi w rozkładzie jazdy

Bilety

Bilet w tej ofercie to bilet jednorazowy, na przejazd w jedną stronę lub tam i z powrotem. Możemy go kupić w kasie lub u konduktora (jeśli na stacji jest czynna kasa – to u konduktora zapłacimy kilka złotych więcej).

Bilety ważne są przez 1 dzień, w dniu wydania lub wskazanym przez nabywcę (z zachowaniem 60-dniowego terminu przedsprzedaży). Dzień liczy się od godz. 0.01 do 24:00.

Bilety możemy kupić na dowolną trasę na terenie Polski (oczywiście między stacjami, na których pociąg się zatrzymuje), ale tylko w tych wymienionych wyżej pociągach.

Ceny

Cena biletu jest uzależniona od długości trasy. Poniższe trasy w tabelce to tylko przykłady (wybraliśmy trasy pomiędzy największymi/najpopularniejszymi stacjami na trasie).

Pełny wykaz cen biletów

Czy są zniżki? Tak. Na zniżki mogą liczyć osoby uprawnione do korzystania z ulg ustawowych (37, 49, 78, 95 i 100%). Natomiast oferty specjalnej nie można łączyć z innymi ofertami.

Kupując bilet w ofercie „Sąsiedzi” zapłacimy za bilet mniej niż w normalnym pociągu REGIO na tej samej trasie (czyli mniej niż to wynika z taryfy Przewozów Regionalnych).

Zmiana umowy przewozu

Jeśli chcemy jechać poza stację przeznaczenia, musimy dokupić nowy bilet. Zwrot niewykorzystanego biletu możliwy jest przed rozpoczęciem terminu jego ważności, z potrąceniem 15% odstępnego. Przejście do pociągu innego przewoźnika lub do pociągu nieobjętego ofertą – jest niedozwolone.

Zachęcemy do przeczytania pełnych warunków taryfowych oferty:

Więcej informacji o ofercie:

*

Anna Ostrowska