Poniższy filmik…

…obrazuje, co to jest oblodzenie sieci po marznącym deszczu – tu w zasadzie żadna siła nie da rady: staną wszystkie pociągi elektryczne od EP09 po TGV oraz ICE. A jeśli nie, to pozrywają lub spalą sieć – plus ryzyko uszkodzenia urządzeń na lokach.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=MlZFxB40C1c[/youtube]

Autorem filmu jest q3adual

PKP SA, 11 stycznia 2010

Utrudnienia w ruchu kolejowym w poniedziałek 11 stycznia – informacja z godziny 9.00

W północnej części kraju pociągi kursują bez większych problemów, mogą jednak dotrzeć opóźnione o ok. kilkadziesiąt minut. Utrudnienia w ruchu występują na liniach kolejowych w województwie śląskim, małopolskim i świętokrzyskim.

Najświeższe informacje znajdziesz na stronie PKP SA oraz na blogu informacyjnym PKP

Zamarzający deszcz i gołoledź zakłócają kursowanie pociagów w rejonie Krakowa, Częstochowy, Wrocławia, Opola i Poznania. Intensywne oblodzenia i opady śniegu utrudniają znacznie ruch pociagów w centralnej i południowej Polsce na następujących połączeniach:

Oblodzenia i awarie sieci trakcyjnej poważnie utrudniają kursowanie pociągów na trasach (w tych miejscach pociągi mają opóźnienia do kilku godzin):

  • Kozłów – Sędziszów
  • Kozłów – Psary
  • Katowice – Kluczbork – Wrocław
  • Częstochowa – Zawiercie
  • Kraków – Kielce – Radom – Warszawa

Dodatkowo pociąg PKP Intercity „Norwid” relacji Kraków – Trójmiasto, wyjeżdżający z Krakowa o godzinie 16:14 będzie dziś odwołany na odcinku Kraków – Warszawa. Zabierze podróżnych dopiero z Warszawy, tak więc pasażerów udających się z Krakowa w kierunku Gdańska prosimy o przyjazd do Warszawy wcześniejszym pociągiem.

Intensywne opady śniegu i oblodzenia mogą zakłócić w poniedziałek podróż w rejonie: Częstochowy, Opola, Poznania i Wrocławia.

Źródło: PKP SA

Źródło: PKP SA

Służby PKP dokładają wszelkich starań aby minimalizować opóźnienia i utrudnienia. W ruchu jest kilkadziesiąt dodatkowych lokomotyw spalinowych i elektrycznych, których zadaniem jest holowanie zatrzymanych pociągów. Pracownicy PKP Energetyka również pracują 24 godziny na dobę i usuwają oblodzenia sieci trakcyjnej.

Pasażerowie zablokowanych pociągów są przesadzani do innych składów, bądź przewożeni zastępczą komunikacja autobusową najszybciej jak to tylko jest możliwe.

Szczegółowe informacje, dotyczące zmieniających się godzin kursowania pociągów, znajdują się na dworcach kolejowych, oraz pod numerem infolinii 19 757. Grupa PKP przeprasza wszystkich pasażerów za utrudnienia oraz opóźnienia pociągów wywołane pogodą.

Źródło: PKP SA

O sytuacji na opolskich szlakach kolejowych – przeczytamy także w NTO:

Paraliż kolei. Pociągi mają ogromne opóźnienia! Zobacz film internauty

Od kilku minut do wielu godzin – z takimi opóźnieniami muszą się dziś liczyć pasażerowie PKP.

Pan Bogusław jechał w nocy z Opola do Warszawy. Około drugiej w nocy pociąg stanął pod Lublińcem. Dopiero rano kolejarzom udało się go przetoczyć do Lublińca.

– Wracam do Opola, bo i tak spóźniłem się na lot z Warszawy – mówi portalowi nto.pl pan Bogusław. – Jadę akurat w pociągu do Wrocławia, który powinien być w Opolu w sobotę około godziny 20. Tymczasem mamy już niedzielę!

Czytaj całość w NTO

Gazeta Wyborcza: Pociągi mają 3 godzinne spóźnienia