Mroźna zima mocno trzyma i wpływa niestety na utrudnienia w ruchu kolejowym, głównie na opóźnienia pociągów. Gdzie (w Internecie) można znaleźć aktualne – podawane na bieżąco – informacje o zakłóceniach w ruchu pociągów? A przynajmniej, gdzie – teoretycznie – takie informacje powinny się znaleźć… ;-)

Przede wszystkim w dwóch miejscach:

  • na kolejowym blogu informacyjnym
  • w serwisie Telekomunikacji Kolejowej – SITKOL,
  • a od niedawna (1 czerwca 2010) – na nowej stronie Przewozów Regionalnych

Jest jeszcze strona, która nie jest typową informacją o utrudnieniach, ale… warto mieć ją w ulubionych:

To część serwisu internetowego Przewozów Regionalnych. Nie znajdziemy tu informacji o aktualnych opóźnieniach, za to poczytamy o czasowych zmianach w rozkładzie jazdy pociągów Przewozów Regionalnych (np. późniejszy/wcześniejszy odjazd pociągu w jakimś okresie czasu) dla wybranej stacji, spowodowanych np. modernizacją stacji czy szlaku.

Blog informacyjny

Blog – zbudowany na platformie blogowej Onetu (we wrześniu został przeniesiony do serwisu KOW) – powstał w połowie stycznia tego roku w odpowiedzi na, delikatnie mówiąc, nieciekawą sytuację na kolejowych szlakach (pogoda), no i… brak informacji. Redagowany jest przez biura prasowe PKP SA, PKP PLK, PKP Energetyka i PKP Intercity.

Jakie informacje pojawiają się na blogu?

„Odwołane pociągi, opóźnienia, wydarzenia nadzwyczajne, monitoring drożności szlaków, prace remontowe, awarie taboru, ciekawostki i inne informacje – bezpośrednio od zarządcy infrastruktury, drużyn konduktorskich, maszynistów, dyspozytorów i dyżurnych ruchu.” – czytamy na infokolej.blog.onet.pl

Wiadomości z bloga dostępne są również na Blipie: ^infokolej

Z ciekawostek: jeśli wierzyć autorce komentarza na vbeta.pl, to od momentu powstania pomysłu do zakończenia realizacji (powstania bloga) minęło ok. 8 godzin – od 18:30 do 3 nad ranem. Na początku najważniejsza była treść (czyli informacja, której pasażerowie tak bardzo potrzebowali), teraz będzie praca nad formą…

SITKOL

Informacje o utrudnieniach dostępne są w serwisie SITKOL w kilku różnych zakładkach. Na początek je wymienimy…

…a za chwilę dokładniej im się przyjrzymy.

*

Wyszukiwanie połączeń (trasa)

ZOBACZ

Załóżmy, że jedziemy z Opola do Brzegu. Na stronie z wynikami wyszukiwania, w widoku ogólnym otrzymujemy informację, że „coś jest na rzeczy” (ikonka „i” – to zwykle przewidywane utrudnienia, a ikonka „wykrzyknik” – konkretny problem).

A w widoku szczegółowym (pod widokiem ogólnym i po wybraniu interesującego połączenia) zyskujemy już pełną wiedzę:

W tym miejscu warto przypomnieć o możliwości korzystania z tej alternatywnej do rozklad-pkp.pl wyszukiwarki połączeń. Mamy tu te same informacje co w „tradycyjnej” wyszukiwarce połączeń, rozszerzone dodatkowo o różne ciekawe funkcjonalności, m.in. zaprezentowaną wyżej informację o opóźnieniach pociągów.

Ale informacja o opóźnieniach pociągów znajduje się nie tylko w SITKOL-owej wyszukiwarce połączeń. Spójrzmy na kolejne zakładki ze strony rozklad.sitkol.pl:

*

Odjazdy/przyjazdy (stacja)

ZOBACZ

Oto fragment tablicy odjazdów z Opola Gł. Pod każdym „problematycznym” pociągiem jest informacja o spodziewanym lub występującym utrudnieniu.

*

Pociągi i linie (pociągi)

ZOBACZ

Pod wykazem stacji i przystanków na trasie wybranego pociągu też widzimy informację o utrudnieniach (spodziewanych lub występujących):

*

Informacja o ruchu kolejowym

ZOBACZ

Tu powinniśmy zobaczyć mapę, na której prezentowane są informacje o zakłóceniach w ruchu kolejowym, w tym również zakłócenia spowodowane przez czynniki zewnętrzne.

Pod mapą mamy tabelkę z wykazem utrudnień – znanym już z poprzednich zrzutów. Tym razem wszystkie utrudnienia dla Polski podane są na jednej stronie.

Tabelka podzielona jest na meldunki dotyczące odcinków, meldunki dotyczące stacji/przystanków, meldunki krajowe (i może coś jeszcze, czego w obecnej chwili nie widać :-).

Powiększ

*

Lokalizacja środków transportu

ZOBACZ

Jest to mapka, która przedstawia aktualne (zaraz wyjaśnimy, co znaczy aktualne) położenie środków transportu. Chodzi tu o pociągi w całej Polsce (ale nie tylko w Polsce – jest większość Europy!) i środki komunikacji miejskiej w aglomeracji warszawskiej. Jak na razie położenie większości pociągów ustalane jest na podstawie ich planowego rozkładu jazdy (to te pociągi, które mają biały trójkącik w środku = brak danych) – taka informacja raczej się nie przyda osobom poszukującym informacji o punktualności (lub niepunktualności) pociągu…

Ale jak zauważymy, niektóre pociągi (a raczej symbolizujące je kółka) mają w środku kolorowy trójkącik. Informacje o rzeczywistym położeniu tych pociągów pochodzą z pilotażowego sytemu automatycznej lokalizacji, dzięki czemu wiemy, czy pociąg jest punktualny (zielony trójkącik), lekko opóźniony (żółty trójkącik) czy też mocno opóźniony (czerwony trójkącik).

Po „najechaniu” myszką na pociąg otrzymujemy informację o jego numerze i stacji docelowej (oraz ewentualnie o opóźnieniu), obok pojawia się również informacja o godzinie przyjazd pociągu do najbliższej stacji i stacji docelowej.

Mapka dla całej Polski (27 stycznia, ok. 11:20), bez pociągów osobowych/REGIO

Powiększ

Nowa strona PR

ZOBACZ
*

Anna Ostrowska