NTO, 16 grudnia 2009

Wybierając się w podróż pociągiem, możemy zapłacić nawet 30 procent mniej. Wystarczy skorzystać z odpowiedniej promocji na bilety.

Na promocję może się „załapać” prawie każdy pasażer. Musi jednak o niej wiedzieć, a w kasie szczegółowej informacji na temat zniżek raczej nie otrzyma.

I nie jest to nawet wina kasjerek, które muszą sprzedawać bilety spieszącym się zwykle ludziom. Gdyby próbowały każdemu wyjaśniać zasady poszczególnych promocji, zostałyby żywcem pożarte przez stojących w kolejce pasażerów.

Zniżki w Intercity

Dla młodych

Od 13 grudnia z oferty Last Minute<26 skorzystać może każdy podróżny pociągu Express InterCity, który nie skończył 26 lat. Bilet za 26 zł (wraz z rezerwacją) można kupić na 30 minut przed odjazdem pociągu na każdy skład Express InterCity. [wg nieoficjalnych informacji oferta ma zostać zawieszona od 1 stycznia 2010 r. – red. okoko]

Taniej przez internet

Do 3 grudnia 2009 roku PKP InterCity prowadziły sprzedaż biletów przez internet tylko w pociągach z rezerwacją miejsc. Od 3 grudnia wprowadzono pilotażową sprzedaż biletów na kilkanaście pociągów pospiesznych. Bilet na te pociągi kupiony przez internet jest o 5 procent tańszy! Promocji szukaj na stronach internetowych: portal tlk.pl (Tanie Linie Kolejowe), www.intercity.pl.

Promocje w Przewozach Regionalnych

Spółka Przewozy Regionalne wprowadza przede wszystkim najistotniejszą zmianę: z nowym rozkładem jazdy, czyli od 13 grudnia, wszystkie promocje obowiązują zarówno na pociągi Regio (dawne osobowe) i pociągi InterRegio (jeżdżące pomiędzy województwami).

Dla nauczycieli, niepełnosprawnych, stałych klientów

Na zniżki w podróży pociągami IR mogą liczyć nauczyciele (37 proc.) i inwalidzi I grupy.
W nowym rozkładzie pomyślano też o osobach niepełnosprawnych. Oprócz ustawowych zniżek mogą liczyć na ułatwienia w zakupie biletu – nie muszą stać w kolejce do kasy, mogą po prostu wsiąść do pociągu i czekać na konduktora, który wyda im bilet bez dodatkowej opłaty.
Jak każda spółka przewozowa, także PR premiują przede wszystkim stałych klientów. Dla nich przygotowano Regiokartę. Półroczna kosztuje 99 zł, roczna 169 zł. Upoważnia ona do kupowania biletów na jednorazowy przejazd z 30-procentowym upustem. Przy zakupie biletów miesięcznych zniżka wynosi 15 proc.
Na przejazdy pociągami IR można teraz także kupić bilet miesięczny.

Dla seniorów, właścicieli psów i grup

Taniej mogą podróżować też osoby, które skończyły 60 lat. Dla nich stworzono legitymację seniora. Kosztuje 75 zł i jest ważna przez rok. Dzięki niej każdy kupiony bilet jest o połowę tańszy.
Przewozy Regionalne wprowadzają też udogodnienia dla osób przewożących małe psy. Nie muszą już one płacić za bilet dla pupila, o ile zwierzak przewożony jest w klatce lub innym pojemniku.
Jeżeli podróżujemy w niewielkiej grupie, możemy skorzystać z promocji pod nazwą „Ty i raz, dwa, trzy”. O co w tym chodzi? Pierwsza osoba kupuje bilet po normalnej cenie, pozostałe o około 30 proc. tańszy. Grupa może się składać najwyżej z czterech osób.

– To nie musi być rodzina – tłumaczy Jolanta Kościukiewicz, kontroler handlowy w Opolskim Zakładzie Przewozów Regionalnych. – Może to być grupa znajomych. Muszą jednak podróżować razem dokładnie w tej samej relacji i w takiej samej klasie wagonu – dodaje.

Taniej w biletomatach

W przyszłym roku łatwiej też kupimy bilety. W Opolu pojawią się bowiem automaty do sprzedaży. – Chcemy promować ten rodzaj sprzedaży, dlatego bilety kupione w automacie będą trochę tańsze od tych w kasie – tłumaczy Jolanta Kościukiewicz.

I tak na przykład bilet miesięczny szkolny (na trasę do 10 km) kupiony w automacie będzie o 8 zł tańszy od wydanego przez kasjerkę. Na jednorazowym przejeździe na najkrótszej trasie (do 10 km) zaoszczędzimy w ten sposób 50 gr.

Spółka PR ma też inne promocje. Są bilety grupowe, sieciowe i abonamentowe. Informacji o nich najlepiej szukać w internecie: www.pr.pkp.pl.

Robert Lodziński

Źródło: NTO