Przewozy Regionalne – Opole, wrzesień 2009

Przejażdżki drezynami, prelekcje, wystawa historycznych eksponatów, konkurs zapowiadania pociągów oraz możliwość przejażdżki lokomotywą spalinową – te i inne atrakcje czekały na uczestników imprezy pod hasłem „Koleją po pograniczu polsko-czeskim”, która odbyła się 5 i 6 września 2009 w Racławicach Śląskich.

Już po raz drugi zorganizowano międzynarodową imprezę „Koleją po pograniczu polsko-czeskim”, która miała na celu promowanie kolei w rejonie pogranicza, węzła racławickiego oraz nieczynnej linii Racławice Śląskie-Głubczyce.

Główną atrakcją tegorocznej imprezy była lokomotywa spalinowa serii SM42, która uroczystym wjazdem przy asyście orkiestry dętej oraz w obecności zaproszonych gości otworzyła imprezę a na Wielkim Moście nad Osobłogą, pozowała do zdjęć. Lokomotywa jeździła po południowej części stacji Racławice, każdy chętny mógł skorzystać z przejażdżki co stanowiło szczególną atrakcję dla najmłodszych uczestników.

Organizator imprezy, Pan Stanisław Stadnicki przedstawił historię kolei w Racławicach Śląskich, mostu na Osobłogą oraz plany utworzenia Skansenu Kolejowego w Racławicach. Następnie goście z Czech, z towarzystwa Slezské Zemské Dráhy przedstawili plany przedłużenia kolejki wąskotorowej Třemešná ve Slezsku – Osoblaha do Racławic Śląskich, co uczyniłoby kolejkę unikalną atrakcją turystyczną.

Przez cały czas trwania imprezy można było przejechać się drezyną na Wielki Most i obrotnicę, a także spróbować swoich sił w wyścigach drezyn ręcznych a na najlepszych czekały puchary.

W budynku dworca została zorganizowana wystawa historycznych eksponatów związanych z koleją, a w dawnej kasie biletowej można było zaopatrzyć się w pamiątkowe plakietki, kubki i pocztówki promujące imprezę oraz zdobyć ciekawe gadżety.

Drugiego dnia imprezy odbył się konkurs na najbardziej oryginalną zapowiedź pociągu, można było obejrzeć komputerowe odwzorowanie trasy Kędzierzyn-Koźle – Nysa, a dzieci mogły wziąć udział w konkursie plastycznym.

Impreza jak w ubiegłym roku cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców jak i przyjezdnych, w tym Miłośników Kolei.

Mieszkańcy Racławic pracując przez wiele tygodni, aby przygotować dworzec i torowisko, pokazali, jak ważna jest dla nich kolej w ich regionie oraz ocalenie od zapomnienia linii Racławice-Głubczyce, której rewitalizacja oraz przywrócenie ruchu pasażerskiego jest marzeniem wielu osób.

Zobacz zdjęcia (poniżej podaję linki do dużych zdjęć – na stronie PR są one pomniejszone, bez opcji powiększania). Autor zdjęć: Grzegorz Wąsowicz

Zdjęcie 1 | Zdjęcie 2 | Zdjęcie 3 | Zdjęcie 4 | Zdjęcie 5 | Zdjęcie 6

Źródło: Przewozy Regionalne – Opole