NTO, 28 września 2009

SA134 w Olszance (fot. Anna Ostrowska)

SA134 w Olszance (fot. Anna Ostrowska)

To nowoczesna i wygodna maszyna przystosowana dla potrzeb pasażerów niepełnosprawnych. Może zabrać 300 osób (w tym 130 na miejscach siedzących).

Wyposażona jest m.in. w elektroniczne tablice informujące o kolejnych stacjach, klimatyzację, monitoring oraz wysuwany stopień, przydatny na stacjach, które mają niskie perony. Co ważne, szynobus jest w eksploatacji o połowę tańszy od tradycyjnego pociągu.

Od jutra po Opolszczyźnie jeździć będzie więc dziewięć szynobusów i wszystkie obsługiwać mają niezelektryfikowane linie, czyli Nysa – Kędzierzyn-Koźle, Nysa – Opole, Opole – Kluczbork i Brzeg – Nysa.

Pięć najnowszych pojazdów kupił Urząd Marszałkowski w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Kosztowały około 42 milionów złotych.

Sławomir Draguła

Źródło: NTO

*

O nowym szynobusie przeczytamy również w Gazecie Wyborczej:

Kolejny szynobus dla Opolszczyzny

We wtorek 29 września przekazany zostanie samorządowi Opolszczyzny piąty (ostatni z realizowanego kontraktu) spalinowy szynobus firmy PESA Bydgoszcz S.A.

Umowa o wartości 42 mln zł brutto (8,4 mln za jeden pojazd) zawarta 9 lipca 2009 roku przewidywała pierwsze dostawy do 15 grudnia 2008 , a ostatnie do 31 marca 2010 r. Możliwe było jednak przyśpieszenie wykonania umowy.

Czytaj całość

oraz w wiadomości z Radia Opole (wiadomość sprzed kilku dni)