Bukowo - podsumowanie„Nasza stacja – naszą wizytówką” to jeden z projektów nagrodzonych w konkursie „Pożyteczne wakacje 2009” (organizowanym przez Fundację Wspomagania Wsi), którego głównym celem było „umożliwienie dzieciom/młodzieży, które zostają na czas wakacji w swoich domach, spędzenie tego czasu w swojej społeczności w sposób pożyteczny dla siebie i innych”. Projekt ten zrealizowali mieszkańcy wsi Bukowo – o czym nie raz już pisaliśmy.

Tym razem zapraszamy do zapoznania się z krótkim podsumowaniem projektu oraz do obejrzenia ciekawych zdjęć przedstawiających różne fazy upiększania stacji (przystanku).

Ale najpierw zobaczcie zdjęcia przedstawiające metamorfozę stacji: Porównanie (PDF). [jeśli link nie działa zajrzyj tutaj: Bukowo 2003]

Poniższy tekst (oraz zdjęcia) pochodzi ze strony internetowej wsi Bukowo, a jego autorką jest pani Sylwia Dydzik, jedna ze współorganizatorek akcji.

Wpis z 20 lipca 2009

W związku z realizacją projektu wakacyjnego „Nasza stacja – naszą wizytówką” postanowiliśmy w tym roku uporządkować teren Stacji PKP w Bukowej.
Aby móc zrealizować w miesiącu sierpniu projekt z dziećmi i młodzieżą, przystąpiliśmy już do przygotowania terenu wokół budynku Stacji.

W miesiącu czerwcu zostały wykonane i wstawione okna, w których od kilku lat były wstawione deski. Ponadto PKP wymalowało budynek wewnątrz i zewnątrz oraz naprawiono dach. Natomiast w miesiącu lipcu mieszkańcy wyłożyli plac przed Stacją kostką brukową.

Następnym etapem prac będzie uporządkowanie terenu wokół Stacji i posadzenie świerków.

Zobacz zdjęcia z pierwszego etapu

Wpis z 20 września 2009

W okresie od 3 do 29 sierpnia 2009 r. przez  12 dni był realizowany w Sołectwie Bukowo projekt wakacyjny dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Nasza stacja – naszą wizytówką”. Głównym organizatorem akcji była Ochotnicza Straż Pożarna w Bukowej, natomiast duży wkład przy realizacji przedsięwzięcia wniosła Rada Sołecka wraz z Sołtysem, jak również mieszkańcy wsi Bukowo.

Zajęcia prowadziły Panie: mgr Teresa Thomas i Pani Aneta Sygulka. Również bardzo czynnie do pomocy włączyli się rodzice.

W ramach realizacji projektu wakacyjnego został uporządkowany teren wokół Stacji PKP Bukowo, wzdłuż peronu posadzono świerki, a przed budynkiem ustawiono donice, w których posadzono kwiaty.

bukowo_podsumowanie

Zorganizowano również wiele atrakcji dla dzieci, m.in. wyjazdy na basen, zwiedzanie Muzeum wsi Opolskiej w Bierkowicach, wycieczkę szynobusem do Kluczborka, wyjazd do gospodarstwa agroturystycznego w Biadaczu, a także wycieczkę do Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej.

Ponadto wiele atrakcji czekało na uczestników w dniach w których nie było wyjazdów. Odbyły się bardzo ciekawe spotkania z Żołnierzem JW, Leśniczym oraz z Policją. Organizowano zajęcia muzyczne, taneczne i plastyczne, ogniska oraz dyskoteki.

Akcja ta była współfinansowana m.in. ze środków Fundacji Wspomagania Wsi w Warszawie w ramach konkursu „Pożyteczne wakacje 2009”. Ponadto wsparcia finansowanego udzielił Wójt Gminy Murów w ramach środków przeznaczonych na zorganizowanie w każdym Sołectwie akcji letniej „Podaruj mi lato”.

Zobacz zdjęcia z drugiego etapu

Na zakończenie zorganizowano festyn pod hasłem „110 lat Stacji PKP Bukowo”.

Zobacz podsumowanie akcji na stronie gminy Murów.

bukowo_festyn