Radio Opole, 5 marca 2009

3,4 procent udziałów w spółce PKP Przewozy Regionalne posiada od stycznia tego roku samorząd województwa opolskiego. To efekt zmiany na kolei, która zakłada przekazanie przewozów regionalnych całkowicie pod kuratelę lokalnych władz.

Niestety, wraz ze spółką samorząd dostał jej długi. Jedną z przyczyn nierentowności jest złe zarządzanie spółką. Aby czynnik ten wyeliminować, zostanie przeprowadzony specjalny audyt w Przewozach Regionalnych. Po jego zakończeniu będziemy wiedzieć jakie są słabe ogniwa spółki i co w niej poprawić – deklaruje wicemarszałek województwa Józef Kotyś.

Posłuchaj

Już dziś wiadomo, że bez pomocy finansowej państwa, samorządy nie uporają się z przestarzałym taborem, infrastrukturą i utrzymaniem spółek w regionach. Rząd obiecał pomoc, ale nie wiadomo czy będzie ona wystarczająca – mówi Andrzej Kasiura, członek zarządu województwa.

Posłuchaj

Długi jakie generuje spółka to jeden kłopot, a drugi to skomplikowana struktura naszej kolei, która składa się z kilkunastu odrębnych spółek – tłumaczy Grzegorz Szymański, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Gospodarki w Urzędzie Marszałkowskim.

Posłuchaj

Jak dodaje dyrektor Szymański – samorząd województwa, jako nowy właściciel spółki PKP Przewozy Regionalne, będzie miał wpływ na 40 procent infrastruktury kolejowej. Pozostałymi 60 procentami nadal będą władały liczne spółki córki PKP.

Krzysztof Rapp

Źródło: Radio Opole