NTO, 19 stycznia 2009 [oraz niżej: Radio Opole, 21 stycznia 2009]

Stacja, którą na własność przejęła gmina będzie odrestaurowana. Teraz budynek jest w fatalnym stanie. Podróżni jednak muszą uzbroić się w cierpliwość, bo roboty potrwają do jesieni.

Na razie zagrodzone są boczne przejścia na peron. Na dachu robotnicy rozpoczęli już bowiem pierwsze prace. Z czasem zostanie ustawiona wiata zabezpieczająca główne wejście do budynku stacji.

– Wprost nie chcę się wierzyć, że stacja kolejowa jest remontowana. Przez tyle lat nic się tutaj nie robiło. Wystarczy wejść do poczekali by przekonać się jak jest zdewastowana. Tak wygląda cała stacja, dzisiaj niechlubna wizytówka naszego miasta – uważa Kamila Kaczor, mieszkająca naprzeciw budynku dworca.

Ale jak zapewniają władze Namysłowa, jeszcze jesienią tego roku, obskurny budynek dworca ma zmienić się właśnie w wizytówkę miasta. Po tym jak jesienią samorząd miał problemy ze znalezieniem wykonawcy robót, radni znaleźli dodatkowe pieniądze na ten cel. Teraz na odnowienie stacji jest blisko 800 tys. zł.

– Inwestycja jest podzielona na dwa etapy. W tym roku remontujemy dach i elewację dworca. Potem zabierzemy się za środek – dodaje Tadeusz Bagiński, naczelnik wydziału inwestycji i gospodarki komunalnej urzędu miejskiego w Namysłowie. – Niestety nie mogliśmy wyłączyć budynku stacji z normalnego funkcjonowania. Są tam bowiem kasy i poczekalnia.

Po remoncie stacji kolejowej siedzibę ma tam znaleźć (poza kasami PKP) biuro informacji turystycznej, straż miejska oraz inne instytucje samorządowe związane z promocją i turystyką gminy.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=i6KMctFVArA]

Tomasz Dragan

Źródło: NTO

*

Radio Opole, 21 stycznia 2009

Remont dworca w Namysłowie

Po czterech nieudanych przetargach, nareszcie ruszyły prace na stacji kolejowej w Namysłowie. Ten ponad stuletni obiekt, który jest własności gminy, jesienią tego roku odzyska swój dawny blask – mówią gospodarze Namysłowa.

Na razie zamknięte zostały boczne wejścia na perony, a remont rozpoczęto od dachu. Trwają także prace rozbiórkowe niektórych elementów – tłumaczy Grzegorz Kubat, wiceburmistrz:

Posłuchaj

Inwestycja kosztować będzie 800 tysięcy złotych. W wyremontowanym budynku będzie mieścić się m.in. komisariat policji oraz centrum monitoringu.

Dworzec kolejowy w Namysłowie jest jedynym dworcem w województwie, który nie jest własnością Polskich Kolei Państwowych.

Maciej Stępień

Źródło: Radio Opole