Zaktualizowane o 21:14 o artykuł z NTO

UMWO, 16 grudnia 2008

Wczoraj przyjechał do Kędzierzyna-Koźla pierwszy z pięciu autobusów szynowych, jakie Samorząd Województwa Opolskiego zamówił w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 do obsługi przewozów pasażerskich w naszym regionie.

UMWO

Dwuczłonowy SA134. Fot. UMWO

Już jutro, czyli 17 grudnia, nowy szynobus wyjedzie na trasę Opole – Nysa. Pierwszy kurs rozpocznie się o godzinie 5.48 w Opolu.

Pojazd jest większy od tych, które do tej pory jeździły po torach województwa opolskiego. Jest w nim 136 miejsc siedzących, a łącznie z miejscami stojącymi może on przewieźć ponad 200 osób. Posiada bardziej przestronne wnętrze, są w nim zainstalowane rampy wjazdowe dla osób niepełnosprawnych na wózkach oraz pasy bezpieczeństwa do zapięcia wózków inwalidzkich i rowerów. Szynobus jest klimatyzowany, a dodatkowo wyposażony jest w stopień, który na postoju pociągu wysuwa się i chowa automatycznie przed ruszeniem pojazdu.

szynobus_sa134_2

Panowie: Bartłomiej Horaczuk i Sylwester Brząkała. Fot. UMWO

Warto przypomnieć, że wszystkie pięć szynobusów, zamówionych przez Samorząd Województwa Opolskiego w ramach RPO będzie kosztować 42 029 000,00 zł. Kolejne pojawią się na naszych torach w 2009 i 2010 roku.

VR

Źródło: UMWO

*

NTO, 16 grudnia 2008

W środę na Opolszczyźnie zacznie kursować nowy szynobus za 8,5 miliona złotych

Nowoczesny szynobus będzie kursował między Opolem i Nysą. Już jutro (17 grudnia) o godz. 5.48 ruszy na trasę.

Pojazd jest dwa razy większy od tych, które do tej pory jeździły po torach naszego województwa

Urząd marszałkowski zamówił pięć nowych szynobusów w bydgoskich zakładach PESA. Jutro pierwszy z nich rozpocznie regularne kursowanie. O 5.48 wyjedzie z Opola do Nysy.

– Są to nowoczesne maszyny, które mają 136 miejsc siedzących – mówi Andrzej Kasiura, członek zarządu województwa.

Pojazd jest dwa razy większy od tych, które do tej pory jeździły po torach naszego województwa. Posiada bardziej przestronne wnętrze, są w nim zainstalowane rampy wjazdowe dla osób niepełnosprawnych oraz pasy bezpieczeństwa do zapięcia wózków inwalidzkich i rowerów. Szynobus jest klimatyzowany i dodatkowo wyposażony w stopień, który na postoju automatycznie wysuwa się ułatwiając pasażerom wysiadanie.

To pierwszy z pięciu autobusów szynowych, jakie nasz samorząd zamówił w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Cały zakup kosztował 42 miliony i 29 tysięcy złotych.

Kolejne dwie maszyny pojawią się za trzy miesiące. – Będą jeździły na liniach niezelektryfikowanych, czyli Nysa – Brzeg i Opole – Kluczbork – mówi Andrzej Kasiura.

Ostatnie dwa szynobusy mają pojawić się na Opolszczyźnie do końca marca 2010 roku. – Chcemy jednak negocjować z producentem, aby dostarczył nam je wcześniej – dodaje Kasiura.

Do wczoraj nasze województwo dysponowało czterema o połowę mniejszymi szynobusami. Jeżdżą one głównie między Opolem i Kluczborkiem oraz Nysą i Kędzierzynem.

Robert Lodziński

Źródło: NTO