NTO, 3 grudnia 2008

Po wyremontowaniu i zagospodarowaniu wieży, można ją zamienić w atrakcje turystyczną. Na razie niszczeje z każdym rokiem. Służyła w latach, gdy przez Jełową jeździły pociągi parowe.

Samorząd gminy Łubniany ma koncepcję zagospodarowania wieży i przyległego do niej terenu. – Wieś Jełowa leży w granicach Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, gdzie jest wiele turystycznych tras przyrodniczych, więc chcemy stworzyć przy przystanku kolejowym miejsce odpoczynku i podziwiania krajobrazów – mówi Dieter Wystub, wójt Łubnian. – Góra wieży doskonale nadaje się na kawiarenkę widokową.

Wieża ciśnień w Jełowej

Wieża ciśnień w Jełowej

Pomysł zrodził się przed kilku laty, gdy Nadleśnictwo Turawa planowało na bazie nieczynnego torowiska na trasie: Jełowa – Murów stworzyć ścieżkę edukacyjną. Pomysłu nie udało się zrealizować, bowiem ruch na tej trasie został przez kolej czasowo zawieszony.

– Nie ma żadnych przeszkód, by wieża stała się własnością gminy – zapewnia Beata Kuczyńska, rzecznik prasowy Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP SA z Wrocławia. – Samorząd musi wystosować w tej sprawie pismo na nas

Pod lupą

Mury wieży postawiono na przełomie 1929 i 1930 roku. Wnętrze jest prawie kompletnie wypalone, bo przed laty ktoś podłożył ogień. Resztę można uratować i zagospodarować. Szkoda, by taki obiekt stał bezużyteczny i popadł w ruinę.

Andrzej Jagiełła

Źródło: NTO