POLSKA Dziennik Zachodni, 23 września 2008

Już wkrótce na dworcach PKP w Opolu i Kędzierzynie-Koźlu pojawią się kamery. System monitoringu wizyjnego PKP zainstaluje ponadto na 17 innych dworcach w całej Polsce.

Całość finansuje z własnych pieniędzy.
– Chcemy zapewnić jak największe poczucie bezpieczeństwa naszym klientom – wyjaśnił Michał Wrzosek, rzecznik prasowy PKP. – Monitoring będzie służył nie tylko ich bezpieczeństwu, ale też ochronie mienia czy monitorowaniu prac innych służb.

Kryteria, którymi PKP kierowało się przy wyborze dworców, były proste. Kamery zainstalowane zostaną na tych dworcach, z których korzysta w ciągu roku ponad pół miliona pasażerów. I na tych, o których wiadomo, że nie zostaną w najbliższym czasie wyburzone.

– Monitoring jest niezbędny i to jak najszybciej – dodaje Bolesław Poniatowski, komendant Służby Ochrony Kolei w Opolu. – Walka o kamery trwa już od trzech lat, ale ciągle się o tym tylko dużo mówiło.

Do końca tego roku PKP wyłoni firmę, która założy monitoring. Obecnie trwa analiza ofert, które wpłynęły na przetarg. Kamery zostaną zainstalowane w 2009 roku.

– Będą bardzo pomocne w naszej pracy – entuzjazmuje się Poniatowski. – Choć Dworzec Główny w Opolu jest miejscem spokojnym. Zdarzają się jednak kradzieże kieszonkowe. Jeśli będą kamery, będziemy mogli odtworzyć sytuację. To ułatwi potem również dalsze czynności procesowe.

Obecnie kamery funkcjonują już na kilkunastu dworcach w Polsce. W następnym roku PKP chce ogłosić przetarg i zamontować monitoring na kolejnych.

Natalia Musiał

Źródło: POLSKA Dziennik Zachodni