Racławice Śląskie, 9 czerwca 2008

Przemysław Jarocki z Prudnika opracował trójwymiarową, komputerową trasę kolejową łączącą Nysę z Kędzierzynem. Każdy, kto ma w domu komputer oraz najbardziej znany na świecie symulator jazdy pociągiem Microsoft Trains Simulator może zainstalować nowa trasę i poczuć się jak maszynista lokalnego pociągu. Komputerowe odwzorowanie bliskie jest perfekcji. Zawiera wszystkie budynki stacyjne, układ torów żywcem wyjęty z obrazka, a i w pobliżu torowiska dzieje się wiele.

– Trasę przygotowywałem ponad 2 lata, a samą koleją interesuje się od dzieciństwa – opowiada autor. Kiedy dostałem komputer od razu zainstalowałem symulator kolejowy. Pomyślałem wtedy, że warto byłoby stworzyć komputerową wersję naszej linii. Pytałem ludzi o podobnej tematyce, jak się za to zabrać. Nauczyłem się tworzyć obiekty trójwymiarowe. Z racji pierwszych popełnianych błędów cały projekt trzy razy rozpoczynałem od nowa. Na początku tworzyłem okolice Prudnika, potem sąsiednie stacje, aż wreszcie dotarłem do Nysy i Kędzierzyna. Trasę tworzyłem na podstawie współrzędnych geograficznych, zdjęć lotniczych oraz własnych fotografii terenu. Pomagało mi wiele osób, które dostarczyły materiały.

Taka trasa to nie lada gratka dla fanów kolejnictwa. Nie tylko przejedziemy się przykładowo z Prudnika do Racławic, ale i będziemy prowadzili oryginalne, widywane tutaj składy od dobrze nam znanych szynobusów serii SA103 przez lokomotywy SU45 do parowozów włącznie. Nie trzeba płacić, za bilet, by zobaczyć, jak w perspektywy pociągu wygląda Biskupa Kopa, Prudnik i jego okolice. Sami ustalamy godzinę wyjazdu, skład, ilość wagonów oraz warunki pogodowe. Możemy wybrać jeden z kilku widoków: widok maszynisty, widok pasażera, widok zza pociągu. Warunek to przestrzeganie przepisów kolejowych i stawanie na czerwonym świetle przy semaforze, by nie zderzyć się z innym pociągiem.

Oficjalna premiera trasy nastąpi na wakacjach. Autor dokonuje ostatnich ulepszeń. To nie koniec jego pracy. W planach jest stworzenie komputerowego odwzorowania kolejnej linii. Będzie to tak zwana „Gogolinka”, czyli linia łącząca Prudnik z Gogolinem przez Krapkowice z czasów swojej największej świetności. Trzymamy kciuki, by kolejny projekt został zrealizowany, ponieważ do tej pory niewiele osób z całej Polski poświęciło swój czas, by przenieść nasze linie kolejowe w wirtualną przestrzeń.

Stanisław Stadnicki

Źródło: Racławice Śląskie